Kwasowa Grota Heroes VIIMight & Magic XHeroes III - Board GameHorn of the AbyssHistoria Światów MMSkarbiecCzat
Cmentarz jest opustoszały
Witaj nieznajomy.
rejestracjalogowanieRSSFB

Pobojowisko

Po wspaniałym starcie i bardzo przyzwoitym rozwoju gra kończy swój żywot. Tak też stoimy teraz w miejscu, w którym niegdyś toczyły się pojedynki czempionów — na tytułowym pobojowisku. W tym artykule chciałem wam przybliżyć, to co być mogło, a nie było, uchylić trochę zakulisowych tajemnic oraz wskazać alternatywne projekty fanowskie, które starają się poniekąd odtworzyć DoC-a na swój sposób lub też wskazać zupełnie inną drogę.
Ponadto zobaczycie grafiki, które ostatecznie w grze się nie znalazły. Proszę ich nie mylić z alternatywnymi artworkami.

Niewydany dodatek

Zacznijmy od dodatku o roboczej nazwie "S08". Był on najbliższy wydania, a jego testy odbywały się już na serwerze vipowskim. Miał on zawierać 70 nowych kart oraz kilkadziesiąt zbalansowanych. Usłyszeć można o nim było już w marcu 2015 w Chinach, chociaż nie bezpośrednio. Niektóre karty z dodatku miały być ekskluzywnymi nagrodami w turniejach jeszcze przed jego oficjalną premierą.
Swoistą nowością miały być machiny oblężnicze. Niestety, miały zostać wprowadzone zaledwie 4 takie jednostki. Do tego dochodziły oczywiście karty, z którymi machiny mogły wejść w synergię, ale nie była to wystarczająca ilość.

W planach były także epickie smoki, po jednym na każdy żywioł (w sumie 6), a nawet pierwsze epickie wydarzenie. Dodatek pozbawiony był bohaterów (a szkoda, bo przydałby się jakiś od chociażby omawianych wcześniej machin).
Rzeczywistość pokazała nam, że BlueByte nawet tak małego rozszerzenia nie był w stanie wprowadzić samodzielnie. Do tego dochodzą problemy z komunikacją, niesłuchanie opinii VIP-ów, zwykłych fanów, a nawet niektórych pracowników Ubisoftu. Wydawało się, że zespół słucha głównie marketingowców i wykonuje ruchy zgodnie z ich zaleceniami. W praktyce nie okazało się to dobrym rozwiązaniem i gra powoli chyliła się ku upadkowi.

Dodatkowe frakcje

Część was zapewne pamięta śmiałe plany Ubisoftu, związane z wydawaniem co roku jednej frakcji. Rzeczywistość zweryfikowała te słowa i okazało się to niemożliwe. Pierwotni członkowie zespołu pracującego nad Duel of Champions odeszli od swego dziecka na rzecz innych projektów (głównie Assassin's Creed) lub innych życiowych celów.
W 2015 roku będąc na Might & Magic Days w Bochni głęboko pod ziemią mieliśmy okazję (grotowi VIP-owie) zamienić kilka słów z Erwanem Le Bretonem (ówczesnym dyrektorem kreatywnym świata Might & Magic). Wtedy to właśnie dowiedzieliśmy się, że w grze miał pojawić się Sylvan jako następna grywalna frakcja. Plany z tym związane były dość mocno posunięte (szkice, artworki, styl gry frakcji), jednak nigdy nie ujrzały światła dziennego. Z najświeższych informacji wynika, że frakcja ta miała pojawić się w nowej produkcji, o której więcej przeczytacie w naszym następnym artykule. Z pewnością większość tych niewykorzystanych materiałów ujrzymy w przyszłości w tej lub innej formie w innych grach Might & Magic.

Niewykorzystane artworki

Chciałbym przybliżyć wam jeszcze jedną ciekawostkę. Wielu różnych artystów zatrudnionych przez Ubisoft stworzyło prace, które ostatecznie nie dostały się do gry. Nie zgadzały się one z wizją twórców, nie były wystarczająco spójne z uniwersum lub nie spełniały standardów. Niemniej są sporą ciekawostką dla fanów. Poniżej te, do których udało mi się dotrzeć, a nie było ich w plikach gry.

Co teraz?

W wersji vipowskiej dostępny był tryb hot-seat, gdzie gracz mógł grać na przemian z innym graczem przy jednym stanowisku. Obie talie musiały być złożone kart, które były dostępne na danym koncie (dostępne były oczywiście wszystkie). Osobiście przedstawiłem pomysł przeniesienia tego trybu dla wersji konsumenckiej. Niestety, przedstawiciele Ubisoftu stwierdzili, że grą już się nie zajmują, a BlueByte nie raczyło odpowiedzieć. Marka Might & Magic znacznie stoczyła się przez ostatni okres, jednak być może kiedyś projekt sequela tej wspaniałej gry zostanie reaktywowany.
Na horyzoncie zaczęły pojawiać się fanowskie projekty "pożyczające" mechanikę DoC-a. Duels of Xen'Arun jest jednym z takich właśnie projektów. Niestety, sam styl graficzny znacznie odbiega od naszej gry i dodatkowo możecie zapomnieć o fabularnym świecie Ashanu.
Poza tym obecnie na rynku jest bogaty wybór karcianek, m.in. bardzo dobrze zapowiadający się Gwint - polska produkcja ze świata Wiedźmina, ciekawa hybryda karcianki z turówką - Scrolls oraz SolForge - kickstarterowa i bardziej klasyczna produkcja współtwórcy Magic: The Gathering. Karcianki różnią się od siebie mechaniką i już prawdopodobnie nie spotkamy się z dokładnie taką samą jak w DoCu.

© 2003-24 Kwasowa Grota. Wszelkie prawa zastrzeżone. Jakiekolwiek kopiowanie, publikowanie lub modyfikowanie tekstów grafiki i innych materiałów chronionych prawem autorskim znajdujących się na stronie bez wyraźnej zgody autorów jest zabronione.
Komnaty Might and Magic "Duel of Champions". Redakcja, kontakt